Latarnia Morska w Gąskach postawiona została w latach 1876-1878, a wysokość jej wieży sięga aż 49,80 m. Jej podstawowym budulcem jest cegła, którą podczas budowy dowożono statkami i wyładowywano na specjalnie postawionym pomoście.
Latarnia jest obecnie administrowana przez Urząd Morski w Słupsku i jest udostępniona dla zwiedzających. Z jej szczytu dostrzec można malowniczy widok na Morze Bałtyckie, a także sąsiednie miejscowości: Sarbinowo,
Cały zespół latarni morskiej, w skład którego wchodzą sama latarnia, dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur wpisane są do rejestru zabytków.
Latarnia pełni funkcję jednej z 11 stacji brzegowych na polskim wybrzeżu, systemu AIS-PL, projektu HELCOM, umożliwiającego automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji w
Gąski “dostały” własną latarnię morską pod koniec XIX wieku. Ceglaną budowlę ukończono w 1878 roku. Jej wysokość to niespełna 50 metrów - widoki nie jednemu zaparły dech w piersi. Konstrukcja widnieje w rejestrze zabytków. Warto wspomnieć, że blisko latarni można znaleźć glinkę zieloną, znaną z właściwości leczniczych i wykorzystywaną w produkcji kosmetyków.