Grodzisko słowiańskie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zrewitalizowane przez gminę ze środków unijnych pozostałości po osadzie Słowian Pomorskich z IX lub X wieku. Przeprowadzone badania archeologiczne sugerują, że grodzisko postawiły ówczesne elity - być może jako dodatkowe umocnienie lub schronienie w wypadku porażki na pierwszej linii obrony.

Centralny punkt grodu stanowił ziemny stożek, wokół którego wykopano fosę. Oczywiście do dzisiaj nie zachował się praktycznie żaden oryginalny fragment osady. Jeszcze w latach ‘40 XX w. był tutaj park z altaną - później opuszczony i zaśmiecony.

Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych obszaru dawnej osady, teren został udostępniony Towarzystwu Żywej Archeologii. Organizacja regularnie funduje turystom podróż w czasie - przede wszystkim w trakcie wakacji, ale pokazy i warsztaty odbywają się nie tylko latem. Można tutaj podziwiać pokazy walk bronią białą, sprawdzić się w dawnych rzemiosłach, skosztować tradycyjnego jadła i napitków oraz wysłuchać fascynujących legend i opowieści, opowiadanych niegdyś przez Słowian przy ognisku. Oczywiście nie brakuje przy tym merytorycznych prelekcji.

Grodzisko starosłowiańskie w Mielnie znajduje się w obszarze przyrody chronionej Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego - wyjątkowy krajobraz tworzą w tym akurat obszarze buki i dęby. Większość tutejszych drzew ma już ponad 100 lat.

Mini przewodnik

Teren niegdysiejszej osady, po której do naszych czasów nie ostało się praktycznie nic poza kopcem ziemi otoczonym fosą. Za to po rewitalizacji obszaru grodziska Towarzystwo Żywej Archeologii organizuje fantastyczne pokazy - walki wojów, codzienne w IX i X wieku prace w pospolitych zawodach, opowieści przy uczcie… A wszystko w klimatach Słowian Pomorskich.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja